Antioxidantvärden för torkad frukt

Antioxidantvärden för torkad frukt

Antioxidantvärden 100 g

Produktnamn▲Antioxidant (mg/100g)▲Genomsnittlig antioxidant (mg/100g)▲
torkade jordgubbar, torkade jordgubbar
Torkade jordgubbar
8.80, 12.00, 10.00, 4.008.95
torkade granatäppelkärnor, torkat granatäpple
Torkat granatäpple
11.40, 13.00, 14.5012.63
Torkade russin – iranska vindruvor
Torkade berberisbär (zereshk)
15.25, 14.75, 16.00, 5.5015.13
torkad apelsin, torkad apelsin
Torkad apelsin
8.00, 7.50, 9.00, 6.207.93
Torkad mandarin
 
Torkad mandarin
9.15, 8.00, 10.009.05
torkad citron
Torkad citron
7.50, 6.50, 8.007.33
torkade skurna aprikoser
Torkade aprikoser
12.80, 14.00, 13.00, 5.5011.83
torkade skurna fikon
 
Torkade fikon
13.35, 14.20, 12.50, 8.0012.76
äppelchips
Torkat äpple
4.00, 4.50, 3.50, 6.204.30
Torkad banan
Torkad banan
3.60, 3.80, 4.003.80
Torkat persika
Torkat persika
6.00, 5.50, 6.506.00
Torkad melon
Torkad melon
5.90, 5.00, 6.00, 4.405.57
Torkad vattenmelon
Torkad vattenmelon
4.40, 4.70, 4.004.37
Torkat päron
Torkat päron
6.20, 5.90, 6.506.20
Kvävspulver
 Kvävspulver
5.00, 5.20, 4.80, 5.605.15

References